Yıldırım: Kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz

Yıldırım: Kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz
Binali Yıldırım referandum sonrası yapılan ilk grup toplantısında konuştu. Yıldırım, “Bu değişiklikle beraber bazı hususlar hemen yürürlüğe girecek, bazıları ise 3 kasım 2009’daki seçimden sonra yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girecek olan hususlardan biri kurucu genel başkanımızı partimize davet etmek’ dedi. Yıldırım resmi sonuçların açıklanmasının ardından bu davetin gerçekleşeceğini ifade etti.

Referandum sonuçlarını değerlendiren Başbakan Yıldırım, “Bu değişiklikle beraber bazı hususlar hemen yürürlüğe girecek, bazıları ise 3 kasım 2009’daki seçimden sonra yürürlüğe girecek. Önce yürürlüğe girecek hususlardan biri HSK’nın yeniden oluşturulmasıdır. Diğer bir konun da yargıda birliğin sağlanmasıdır. Askeri yargı tamamen sona erdirilecek. Bir diğeri ise Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu AK Parti ile ilişiğinin sağlanmasıdır. Kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz ve kendilerini aramızda görmekten büyük bir bahtiyarlık duyacağız” dedi.

Buna ana muhalefet partisi başta olmak üzere her kesimin saygı duyması gerekmektedir. Milletin sözü üzerine söz söylemek yanlıştır. Evet ve hayırların yakın olmasından hareketle vatandaşları ayrıştırmak isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz. Geleceğe yürümekten vazgeçmeyeceğiz. Yurt dışında yaşayan, ülkenin geleceğine sahip çıkan gurbetteki memleket sevdalılarına teşekkür ediyorum.

AK Parti kadroları olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne başından beri inandık. Daima millet kararımız evet diyerek kampanyayı başlattık. İlk mitingimizi 16 Şubat’ta Kahramankazan’da gerçekleştirdik. Kıbrıs, Almanya’daki vatandaşlarımızla buluşarak değişimin önemini anlattık. 54 il ziyareti gerçekleştirdik. İstanbul, Ankara, İzmir’de buluştuk. 

 Her gittiğimiz yerde vatandaş, millet bizi bağrına bastı. Vekil arkadaşlarım da bölgelerinizde yoğun bir tempoyla çalıştınız. Sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. AK Partimizin bütün kademeleri canla başla çalışmayı sürdürdüler. 

 Fedakarca yürütülen bu çalışmalar için bütün yol arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Halk oylamasında partimiz öncülük görevini yerine getirdi. Bu amaçta bizimle çalışan partiler de oldu.

MHP’ye teşekkür

MHP lideri Bahçeli ve kadrolarına, BBP Başkanı ve teşkilatına, HÜDA Par ve teşkilatına da verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Biz bu değişikliği MHP ile ortak hazırladık. Güzel bir ortak çalışmayı da duruşu da yerine getirdik. Ve bu halk oylamasının milletin kararına giderken de beraber çalıştık. Sonuçlardan sonra kimin ne kadar destek verdiğini sorgulamaya kalkmak abesle iştigaldir. Bu sayın Bahçeli’nin de dediği gibi kim kabul dedi kim ret dedi bunu mercekle aramak lazım. Bu parti seçimi değildir, bu milletin geleceğinin seçimidir. Millet geleceğine karar vermiş, sistem değişikliğine evet demiş, olay bitmiştir. Bu arada doğu ve güneydoğudan gelen desteği teröre karşı olan mücadele verilen destek olarak düşünüyorum. Tabi teşekkürün en büyüğünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’adır. Cumhurbaşkanımız bu değişikliği başından beri savundu.

Bazı hususlar hemen yürürlüğe girecek bazı hususlar da 2019’da yürürlüğe girecek. Hemen yürürlüğe girecek olanlardan biri HSYK yeniden seçilmesidir. Yargıda birlik sağlanacaktır. Askeri yargı tamamen sona erdirilecektir.

Cumhurbaşkanımızı AK Parti’ye davet edeceğiz

Hemen yürürlüğe girecek olan husus Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu AK Parti ile ilişiğinin tekrar kurulmasıdır. Resmi sonucun ilan edilmesiyle beraber Cumhurbaşkanımızı partiye davet edeceğiz. 

Yeni dönemde söz verdiğimiz her konuda gerekli adımları atacağız. 

İstisnasız tüm vatandaşlarımızın hukukunu korumak ve savunmak siyasetimizin esası olmaya devam edecek. Dünyanın gözleri üzerimizde. Sadece vatandaşlarımızın değil mahsun ve mağdur tüm insanlığın meselelerini kendimize dert ediyoruz. 

Milletimiz tercihini evetten yana kullanmıştır. Seçmen son sözünü söylemiştir. Unutmayalım biz biriz, kardeşiz, birlikte Türkiye’yiz. Bir cevap yazın