Dikmen’de Avrupa Modelli Konteyner

Çankaya ilçesinde başlatılan Avrupa modeli “Yeni Sistem Çöp Konteyneri” sistemi yayılmaya devam ediyor. Gündüz nüfusu 2,5 milyona ulaşan Çankaya’da yeni sistemde koyulan yaklaşık 2 bin konteynere eklenecek 500 adet yeni konteynerin dağıtımı Dikmen’den başladı.

Çankaya Belediyesi’nin başlattığı Avrupa modeli “Yeni Sistem Çöp Konteyneri” sistemi yayılmaya devam ediyor. Bugüne dek Oran, Atatürk, İlkbahar, Yıldızevler, Hilal, Sancak, Kızılırmak, Yüzüncü Yıl, Çiğdem ve Mustafa Kemal gibi mahallelerde mahalle sakinlerinin hizmetine sunulan 2 bin konteynere eklenecek 500 yeni konteynerin dağıtımına Dikmen’den başlandı. Ekipler Dikmen’de Sinan Caddesi, İlker 1. Cadde ve 936. Cadde’de yeni sistem çöp konteyneri yerleştirdi.  Dağıtım, Sokullu, Çetin Emeç Bulvarı ve Cevizlidere’de devam edecek.

Konulduğu yerlerde Avrupa kalitesinde bir temizlik anlayışı getiren, katı atıkların ve çöplerin toplanarak döküm alanına nakline kadar geçen sürecin kalitesini yükselten sistem, büyük oranda çevre kirliliğini engelliyor. El değmeden açılabilme olanağı bulunan konteynerler, halk sağlığına da dikkat etmiş oluyor.

Soğuğa ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı olan konteynerler, alt kısımlarında, atık çöp sularının dışarı sızmasını önleyen 250 litrelik bir depoyu da bulunduruyor. 3 metreküp kapasiteli konteynerler, kullanım kolaylığı ve boşaltma esnasındaki sessizliği ile görüntü ve gürültü kirliliğinin de önüne geçiyor.

İlçe genelinde 3 bin olan kompozit kapaklı askılı çöp poşeti sistemine 800 adet daha ekleyen Çankaya Belediyesi, 300 plastik konteyneri da Bahçeli, Emek ve Maltepe mahallelerine yerleştiriyor.

Bir cevap yazın